اوقات شرعي

True
التماس دعا
آب و هواي انتخابي
در حال لود آب و هواwaiting
معاونت عملیات خطوط لوله
افزايش ضريب ايمني ايستگاه بين راهي در منطقه يک عمليات انتقال گاز  

 به منظور جلوگیری از هدر رفت گاز و افزایش پایداری انتقال، ایستگاه شیر بین راهی در منطقه یک عملیات انتقال گاز ایمن سازی گردید.


به منظور جلوگیری از هدر رفت گاز و افزایش پایداری انتقال، ایستگاه شیر بین راهی در منطقه یک عملیات انتقال گاز ایمن سازی گردید.

به گزارش روابط عمومی منطقه یک عملیات انتقال گاز و به نقل از مهندس لرکی معاونت عملیات خطوط لوله: با توجه به جلوگیری از هدر رفت گاز و همچنین افزایش ضریب پایداری انتقال گاز، شیر بلودان ایستگاه بین راهی کیلومتر 15 خط لوله "  12 شوشتر در دستور کار کارکنان حوزه عملیات خطوط لوله قرار گرفت.

لرکی در تشریح خبر فوق افزود: پس از حضور بموقع کارکنان معاونت عملیات خطو لوله (بهره برداری خطوط لوله اهواز)، محوطه ایستگاه ایمن سازی و با رعایت کلیه جوانب ایمنی، شیر بلودان 12 اینچ تعویض گردید.

لرکی ضمن با اشاره بر جلوگیری از هدررفت گاز از شبکه انتقال گاز گفت: طی بررسی های به عمل آمده با اجرایی شدن این عملیات، بالغ بر 100 میلیون ريال صرفه جویی بابت جلوگیری از هدر رفت گاز بدست آمد.

وی تلاش شبانه روزی کارکنان حوزه معاونت عملیات خطوط لوله علی الخصوص بهره برداری خطوط لوله اهواز را ستودنی دانست و گفت: حفظ و نگهداری از شبکه انتقال در منطقه یک عملیات انتقال گاز با هدف افزایش ضریب ایمنی و پایداری رسالت اصلی این منطقه است که با انجام برنامه ریزی مدون، منظم و انجام اقدامات پیشگیرانه و کاهش ریسکهای احتمالی، گام بزرگی در پایداری انتقال گاز برداشته ایم.

لرکی در پایان ضمن تأکید بر حفظ و نگهداشت تأسیسات و خطوط لوله گفت: ان شاءاله در سال 94 با همدلی و همزبانی همه همکاران بتوانیم طبق برنامه زمانبندی منطقه، اهداف پیش رو را به سرانجام برسانیم تا در پیک مصرف و تداوم انتقال گاز مشکلی نداشته باشیم.

1394/3/5 سه‌شنبه
....
پيشرفت 50درصدي پروژه مخلوط ريزي خط لوله ششم سراسري در منطقه يک عمليات انتقال گاز  

پروژه مخلوط ریزی خط لوله ً56 ششم سراسری با 50 درصد پیشرفت جلوتر از برنامه زمانبندی در منطقه یک عملیات انتقال گاز در حال انجام است.


پروژه مخلوط ریزی خط لوله ً56 ششم سراسری با 50 درصد پیشرفت جلوتر از برنامه زمانبندی در منطقه یک عملیات انتقال گاز در حال انجام است .

به گزارش روابط عمومی منطقه یک عملیات انتقال گاز و به نقل از مهندس لرکی معاونت عملیات خطوط لوله: پروژه مخلوط ریزی جاده سرویس خطوط لوله ً56 ششم سراسری و ً40 شهید محمدی با هدف دسترسی به ایستگاه های شیر بین راهی کیلومتر 92 خط لوله ششم سراسری و کیلومتر 30 خط لوله ً40 شهید محمدی با اعتباری بالغ بر 4 میلیارد و 500 میلیون ریال در ابتدای سال 1394 آغاز گردید .

لرکی در تشریح خبر فوق افزود: در این پروژه ، تاکنون بیش از 6500 متر مکعب مخلوط کوهی از معادن کوپال به محل پروژه حمل و نسبت به پخش ،تسطیح ، آب پاشی و کوبیدن مخلوط ها اقدام گردیده است .

لرکی در ادامه گفت: پیشرفت 50 درصدی این پروژه با سبقت از برنامه زمانبندی ،حاصل زحمت بیدریغ و نظارت کارکنان پر تلاش حوزه معاونت عملیات خطوط لوله و بهره برداری خطوط لوله اهواز می باشد. که پیش بینی می گردد تا پایان تیرماه سال جاری پروژه مذکور با موفقیت به پایان برسد.

لرکی در پایان ضمن اشاره به اهمیت اجرائی این پروژه در سطح منطقه گفت: خط لوله ششم سراسری مأموریت انتقال گاز از فازهای 9، 10 و 12 پارس جنوبی به غرب کشور را برعهده داشته و ظرفیت آن بالغ بر 110 میلیون متر مکعب در روز می باشد و که این خط لوله با عبور از استان بوشهر ،وارد استان خوزستان گردیده و جهت انتقال به مصارف مشخص برنامه ریزی شده است .

شایان ذکر است : خط لوله مذکور ، حد فاصل پالایشگاه گاز بیدبلند تا اهواز در سال 1392 مورد بهره برداری قرار گرفت.قطعه اهواز به کردستان نیز در حال اجرا بوده و پیش بینی می گردد قطعه اهواز دزفول تا پایان سال جاری مورد بهره برداری قرار گیرد .

1394/3/4 دوشنبه
....
توسعه پايداري انتقال گاز در منطقه يک عمليات انتقال گاز  

رن های ایستگاه کنترل فشار بیدبلند با هدف توسعه پایداری انتقال گاز در کوتاهترین زمان ممکن تعمیر شدند.


رن های ایستگاه کنترل فشار بیدبلند با هدف توسعه پایداری انتقال گاز در کوتاهترین زمان ممکن تعمیر شدند.

به گزارش روابط عمومی منطقه یک عملیات انتقال گاز و به نقل از مهندس لرکی معاونت عملیات خطوط لوله: رن های شماره 3 و 4 ایستگاه کنترل فشار بیدبلند بر اثر شکستگی در دستور کار واحد عملیات ساختمانی خطوط لوله قرار گرفت.

لرکی در تشریح خبر فوق افزود: در پی شکستگی این رن ها، منطقه یک عملیات انتقال گاز با اتخاذ رویکرد حفاظت از محیط زیست و پیشگیری از حوادث و رویدادهای بالقوه و آسیب رسان در خطوط انتقال گاز، با ارائه متد تعمیراتی از سوی اداره مهندسی تعمیر آنها انجام گردید.

لرکی تصریح کرد: با هماهنگی کلیه واحدهای متولی، اعم از معاونت عملیات تأسیسات، HSE ، بهره برداری خطوط لوله میانکوه، بازرسی فنی و دیسپچینگ، این عملیات با 264 اینچ قطر برشکاری و 230 اینچ قطر جوشکاری و همچنین اخذ تأییدیه نتایج رادیوگرافی سرجوشهای رن شماره 3 و 4 در شرایطی کاملاً ایمن و در کوتاهترین زمان ممکن، در کمتر از 48 ساعت با موفقیت به پایان رسید.

وی در پایان ضمن تشکر از پرسنل ساعی و سختکوش این منطقه گفت: با توجه به حساسیت فوق العاده در پایداری انتقال گاز در منطقه یک، ضمن پیشگیری، کنترل و کاهش مخاطرات فعالیتها و تجهیزات، افزایش رضایت مشتری به عنوان یک الزام و ضرورت در اهداف توسعه پایدار انتقال گاز، از مأموریت های اصلی و چشم انداز منطقه یک عملیات انتقال گاز میباشد.

1394/2/31 پنجشنبه
....
ايمن سازي خط لوله 40 اينچ تأسيسات شهيد محمدي در منطقه يک عمليات انتقال گاز  

در پی بارندگی های ابتدای فصل در منطقه، خطوط لوله متأثر از این بارندگی ایمن سازی گردیدند.


در پی بارندگی های ابتدای فصل در منطقه، خطوط لوله متأثر از این بارندگی ایمن سازی گردیدند.

به گزارش روابط عمومی منطقه یک عملیات انتقال گاز وبه نقل از مهندس لرکی معاونت عملیات خطوط لوله: پس از نمایان شدن خطوط لوله 40 اینچ شهید محمدی و 40 اینچ جمع آوری در سه نقطه متأثر از بارندگی فصلی، اقداماتی به منظور ایمن سازی خطوط لوله مذکور صورت گرفت.

لرکی در تشرح خبر فوق افزود: در کیلومتر 88 خط 40 اینچ جمع آوری (تلخاب) بوسیله دو دستگاه بلدوزر، یکدستگاه بیل مکانیکی و یکدستگاه کمپرسی درمدت 20 روز با حجم عملیات خاکی بالغ بر 42500 متر مکعب شامل (احداث سد خاکی، لایروبی مسیرآبگذر، اصلاح مسیر سیلاب و خاکریزی بر روی خطوط) انجام گرفت.

لرکی در ادامه گفت: همچنین در کیلومتر 100 خط 40 اینچ جمع آوری (تلخاب) بوسیله یکدستگاه بلدوزر، دو دستگاه لودر و یکدستگاه بیل مکانیکی در مدت 7 روز با حجم عملیات خاکی بالغ بر 7000 متر مکعب شامل (احداث سد خاکی، لایروبی مسیر آبگذر و خاکریزی بر روی خطوط) بعد از ترمیم پوشش در نقاط معیوب انجام و در پی آن در کیلومتر 104 خط 40 اینچ شهید محمدی(منطقه سرجولکی) بوسیله یکدستگاه بیل مکانیکی و یکدستگاه کمپرسی در مدت 12 روز با حجم عملیات خاکی بالغ بر 14600 متر مکعب شامل (ترمیم سدخاکی در دو نقطه و لایروبی مسیر آبگذر بطول 600 متر) صورت پذیرفت.

لرکی ضمن تشکر از پرسنل زحمتکش عملیات بهره برداری خطوط لوله یارد اهواز و میانکوه و همچنین عملیات ساختمانی منطقه متذکر شد، با توجه به آبرفتگی مسیر کشاورزان منطقه، عملیات خطوط لوله و بهره برداری منطقه اقدام به احداث یک پل با نصب 3 شاخه لوله 36 اینچ مستعمل 5 متری کردند که این امر مورد توجه و قدردانی کشاورزان منطقه گردید.

شایان ذکر است در مجموع عملیاتهای فوق الذکر با در نظر گرفتن تمامی موارد بالغ بر 500 میلیون ريال صرفه جویی اقتصادی برای این منطقه عملیاتی بهمراه داشت.

1394/2/8 سه‌شنبه
....
بازديد هوايي از خطوط لوله منطقه يک عمليات انتقال گاز  

به منظور بررسی از وضعیت خطوط لوله منطقه یک عملیات انتقال گاز با هدف ارتقای کیفیت نگهداری بازدید هوایی بعمل آمد.


به منظور بررسی از وضعیت خطوط لوله منطقه یک عملیات انتقال گاز با هدف ارتقای کیفیت نگهداری بازدید هوایی بعمل آمد.

به گزارش روابط عمومی منطقه یک عملیات انتقال گاز وبه نقل از مهندس لرکی معاونت عملیات خطوط لوله: بر اساس برنامه ریزی قبلی به منظور بررسی خطوط لوله از حیث وضعیت پوشش، جاده های دسترسی، گرده و مرزبندی خطوط، شیرخانه ها و .... طی دو روز متوالی در حوزه خطوط لوله اهواز و بیدبلند انجام پذیرفت.

لرکی گفت: این روال سالیانه پس از اتمام بارندگیهای فصلی با هدف شناسایی و رفع نقاط مستعد حوادث احتمالی خطوط لوله ، برنامه ریزی میگردد که این معیار اهداف و برنامه های اجرائی در قالب پروژه های عملیاتی با رویکرد ارتقای کیفیت نگهداری و افزایش قابلیت اطمینان تعریف می گردد.

لرکی در ادامه افزود: این بازدید هوایی با حضور واحدهای بهره برداری، عملیات ساختمانی و تعمیرات برق و کنترل خوردگی انجام شد که پایش خطوط در مناطق صعب العبور و مسیر خطوطی که در آینده احداث می شوند از دیگر اهداف آن بود.

وی در پایان گفت: در این بازدید، خطوط 56ً پنجم و ششم سراسری انتقال گاز، 42ً سراسری اول، 30ً ماهشهر، 8ً / 10ً مارون گندمکار، 12ً هندیجان، 40ً تأسیسات شهید محمدی،  42ً لوپ، 56ً ششم بیدبلند-اهواز، 16ً شیراز، 12ً شوشتر، 36ً / 30ً آبادان، 4ً لنده، 6ً لیکک و خطوط بسیار دیگری مورد بررسی قرار گرفتند.

1394/2/2 چهارشنبه
....
افزايش پايداري انتقال گاز به نيروگاه رامين در منطقه يک عمليات انتقال گاز  

با انجام اتصال نهایی خط لوله رابط 20ً جدید به 30ً قدیم نیروگاه رامین اهواز و اتصالات مربوط به افزایش انعطاف عملیاتی در تأسیسات تقویت فشار گاز شهید محمدی پایداری انتقال گاز به این نیروگاه بسیار مهم و استراتژیک افزایش یافت.


با انجام اتصال نهایی خط لوله رابط 20ً جدید به 30ً قدیم نیروگاه رامین اهواز و اتصالات مربوط به افزایش انعطاف عملیاتی در تأسیسات تقویت فشار گاز شهید محمدی پایداری انتقال گاز به این نیروگاه بسیار مهم و استراتژیک افزایش یافت.

به گزارش روابط عمومی منطقه یک عملیات انتقال گاز وبه نقل از مهندس لرکی معاونت عملیات خطوط لوله: با عنایت به پیگیریهای متعدد حسب مجوز دیسپچینگ ملی گاز مبنی بر قطع گاز نیروگاه رامین در مدت زمان 48 ساعت، عملیات اتصال نهایی خط لوله رابط 20ً جدید به 30ً قدیم نیروگاه رامین و اتصالات پروژه انتقال گاز MP، در تأسیسات شهید محمدی با همت کارکنان ساعی و پرتلاش عملیات خطوط لوله در حوزه واحدهای بهره برداری خطوط لوله اهواز و عملیاتی ساختمانی با هماهنگی ادارات دیسپچینگ، HSE، بازرسی فنی، مهندسی، مدیریت نیروگاه رامین و شرکت گاز استان خوزستان انجام پذیرفت.

وی افزود: این عملیات در دو مرحله صورت گرفت که در مرحله اول اتصال نهایی خط لوله رابط 20ً جدید به 30ً قدیم نیروگاه رامین و در مرحله دوم برقراری اتصالات گاز MP در تأسیسات تقویت فشار گاز شهید محمدی می باشد.

لرکی در تشریح خبر فوق افزود: در مرحله اول، با استقرار اکیپهای مربوطه و ورود ماشین آلات مورد نیاز، عملیات با لحاظ نمودن کلیه جوانب ایمنی آغاز گردید. محل اتصال نهایی به دلیل محدودیت و شرایط مکانی خط لوله 30ً قدیم و عدم وجود محل مناسب، در موقعیت S Bend قبل از رسیور در نظر گرفته شد. به دلیل سطح بالای آب های زیر زمینی در منطقه ویس و رامین، علاوه  بر نصب پمپ لجن کش، تخلیه آب و گل به صورت مکانیزه  و شبانه روزی در دستور کار قرار گرفت. پس از قطع گاز و نصب Air Mover در نیروگاه و ایستگاه تقویت فشار شید محمدی (ابتدای خط لوله) نسبت به برشکاری سرد خط لوله 30ً اقدام و به تبع آن، یک عدد Tee Reduce 30"×20" و یک عدد شیر توپی 30ً و یک عدد شیر توپی 20ً به همراه مدار کنار گذر و خطوط تخلیه گاز تعبیه و نصب گردید.

لرکی گفت: در این عملیات بسیار مهم، بیش از 1000 متر مکعب خاکبرداری و لجن برداری مکانیزه، 150 اینچ قطر برشکاری، جوشکاری و آزمایش پرتونگاری کلیه سرجوشهای تولیدی انجام پذیرفت و سپس خط لوله 30ً نیروگاه رامین در مدار بهره برداری قرار گرفت. لازم بذکر است که با اتصال نهایی خط لوله 20ً رابط به خط لوله 30ً قدیم، ضمن افزایش ضریب پایداری انتقال گاز به نیروگاه رامین، امکان پیگرانی هوشمند و تعمیرات خط لوله 30ً قدیم نیز فراهم گردید.

لرکی در ادامه و با اشاره به حساسیت موضوع اذهان داشت: در مرحله دوم، همزمان با این عملیات به منظور افزایش مانور عملیاتی در تأسیسات تقویت فشار گاز شهید محمدی، با ایجاد ارتباط بین خطوط مذکور، با نصب یکعدد Tee 20"×16" ، یکعدد شیر توپی 16ً فلنجی، دو عدد ELBOW-45  16" ، یکعدد Tee 16"×16" ، دو عدد فلنج 16ً ، دو عدد فلنج 20ً و یکعدد شیر توپی 20ً با حجمی بالغ بر 630 اینچ قطر برشکاری، جوشکاری و آزمون پرتونگاری سرجوشهای تولیدی انجام پذیرفت.

لرکی گفت: یکی دیگر از مزایای اجرای این پروژه اینست که، در هنگام بروز مشکل فرآیندی در کارخانه بازیابی اتان میتوان گاز حوزه کارخانجات گاز و گازمایع 400 (مارون) را از طریق خط 32ً پتروشیمی به ورودی تأسیسات شهید محمدی و مصارف موجود ( 30ً نیروگاه رامین و 30ً آماک) منتقل نموده و از هدر رفت و سوزانده شدن گاز در مقیاس 8 م م م جلوگیری نماید.

لرکی در پایان اعلام نمود: اجرای این پروژه مهم، تأثیر بسیار مطلوبی در افزایش قابلیت انعطاف پذیری عملیاتی در محدوده گاز حوزه مارون و اهواز خواهد داشت و بسته به شرایط میتوان از متدهای جایگزین در آن محدوده استفاده نمود.

شایان ذکر است، نیروگاه رامین اهواز، یکی از مهمترین نیروگاههای گازی کشور در تولید برق بوده و توانایی دریافت 12 میلیون مترمکعب گاز در روز را دارد

1394/1/31 دوشنبه
....
صرفه جويي 200 ميليون ريالي با تعميرات اضطراري خط لوله حميديه - سوسنگرد 

تعمیرات اضطراری خط لوله حمیدیه ـ سوسنگرد در 13 نقطه و با 200 میلیون ريال صرفه جویی اقتصادی در منطقه یک عملیات انتقال گاز با موفقیت به پایان رسید.


تعمیرات اضطراری خط لوله حمیدیه ـ سوسنگرد در 13 نقطه و با 200 میلیون ريال صرفه جویی اقتصادی در منطقه یک عملیات انتقال گاز با موفقیت به پایان رسید.

به گزارش روابط عمومی منطقه یک عملیات انتقال گاز و به نقل از مهندس لرکی معاونت عملیات خطوط لوله: طبق گزارش نشتی خط لوله حمیدیه ـ سوسنگرد در 13 نقطه، گروه عملیاتی حوزه معاونت عملیات خطوط لوله (بهره برداری خطوط لوله اهواز) به منطقه اعزام و پس از تجهیز کارگاه و شناسایی نقاط نشتی با همکاری واحدهای دیسپچینگ، HSE ، بازرسی فنی، عملیات ساختمانی خط لوله و شرکت گاز استان خوزستان، پس از افت فشار خط لوله مذکور، عملیات تعمیرات اضطراری با نصب غلاف دو تکه، در 13 نقطه با موفقیت انجام گردید.

لرکی خاطر نشان کرد: در این عملیات بیش از 1500 متر مکعب خاکبرداری، حفاری، تخلیه آب و لجن برداری انجام شد و 13 جفت غلاف دوتکه نوع B در محل های نشتی با نظارت مستقیم بازرسی فنی در شرایط کاملاً ایمن نصب گردید.

وی افزود: به دلیل بالا بودن آبهای سطحی، عملیات تمیزکاری سطح و اعمال پوشش نقاط تعمیری از دیگر اقداماتی بود که در کمترین زمان ممکن توسط کارکنان پرتلاش حوزه معاونت عملیات خطوط لوله (بهره برداری خط لوله اهواز و عملیات ساختمانی منطقه) انجام و پس از آن خط لوله مذکور فشار افزایی گردید.

لرکی گفت: با توجه به عدم واگذاری عملیات فوق الذکر به بخش خصوصی، بیش از 200 میلیون ريال صرفه جویی اقتصادی به همراه داشت.

شایان ذکر است با برنامه ریزی انجام شده، تعمیرات اضطراری خط لوله سوسنگرد با رعایت کلیه جوانب ایمنی و عدم قطع گاز شهرهای حمیدیه ـ سوسنگرد، بستان، هویزه و روستاهای اطراف انجام پذیرفت.

1394/1/17 دوشنبه
....
صرفه جويي دو ميليارد و 800 ميليون ريالي در ايستگاههاي کاتدي منطقه يک عمليات انتقال گاز 

با استفاده از مبدلهای یکسو ساز سوئیچینگ در ایستگاههای کاتدی صرفه جویی دو میلیارد و 800 میلیون ریالی در منطقه یک عملیات انتقال گاز محقق گردید.


با استفاده از مبدلهای یکسو ساز سوئیچینگ در ایستگاههای کاتدی صرفه جویی دو میلیارد و 800 میلیون ریالی در منطقه یک عملیات انتقال گاز محقق گردید.

به گزارش روابط عمومی منطقه یک عملیات انتقال گاز و به نقل از مهندس لرکی معاونت عملیات خطوط لوله : با انجام ارزیابی مزایا و معایب و استفاده از منابع یکسو ساز سوئیچینگ (SMPS) نسبت به ترانس رکتیفایرهای با ظرفیت کمتر از Kw 2 در ایستگاههای کاتدی صرفه جویی دو میلیارد و 800 میلیون ریالی در منطقه یک عملیات انتقال گاز محقق گردید.

مهندس لرکی در تشریح خبر فوق افزود: با انجام ارزیابی مزایا و معایب استفاده از منابع یکسو ساز سوئیچینگ (SMPS) نسبت به ترانس رکتیفایرهای با ظرفیت کمتر از Kw 2 نتیجه حاکی از برتری فنی و هزینه ای مبدل های یکسو ساز سوئیچینگ دارد که از مزایای این مبدلها می توان به راندمان (بازدهی بالاتر از 95%)، تغییرات بسیار کم خروجی در برابر تغییر بار، تنظیم بهینه و دقیق، کنترل و مانیتورینگ کم هزینه تر و بهتر، تلفات حرارتی کمتر، عدم نیاز به روغن، عدم نیاز به نمگیر، عدم نیاز به بازدیدها و آزمایشات دوره ای روغن و نمگیر، وزن ابعاد کوچکتر (حدود 3 تا 10 کیلوگرم)، حمل و نقل راحت تر و بهتر (عدم نیاز به جرثقیل)، قیمت بسیار مناسب و مطلوبتر آن اشاره نمود.

وی افزود: بر همین اساس با مطالعه آماری و دقیق سیستمهای مذکور مشخص گردید هزینه 40 دستگاه مبدل یکسوساز با جعبه محافظ جداگانه کمتر از هزینه یکسال تعمیرات، بازدیدها و آزمایشات دوره ای روغن و نمگیر همین تعداد ترانس رکتیفایر موجود بوده که به لحاظ هزینه ای در سال اول راه اندازی 40 دستگاه مذکور، صرفه جویی بالغ بر دو میلیارد و 800 میلیون ريال برآورد میگردد.

لرکی در  ادامه گفت: با توجه به استفاده از این دستگاه ، پس از نصب برای هر سال با هزینه های رایج تعمیر و نگهداری، تعویض و آزمایشات دوره ای روغن و نمگیر ترانس رکتیفایرها برابری نموده و باعث صرفه جویی 250 میلیون ريالی می گردد.

وی با اشاره به متبلور نمودن منویات مقام معظم رهبری در راستای اجرای سیاستهای حماسه اقتصادی گفت: از هر دو رویکرد فنی و اقتصادی می توان بجای ترانس های رکتیفایر با ظرفیت کمتر از  Kw 2 ، از مبدلهای یکسوساز سوئیچینگ  (SMPS)  در سطح دیگر مناطق عملیاتی استفاده نمود.

 

1393/12/16 شنبه
....
ايمن سازي جاده دسترسي ايستگاه شير خط 24 اينچ شمال خوزستان در منطقه يک عمليات انتقال گاز 
باهمت و تلاش کارکنان بهره برداری خطوط لوله اهواز، ایمن سازی جاده دسترسی ایستگاه شیر کیلومتر 32 خط 24 اینچ شمال خوزستان در منطقه یک عملیات انتقال گاز با موفقیت به پایان رسید.


با همت و تلاش کارکنان بهره برداری خطوط لوله اهواز، ایمن سازی جاده دسترسی ایستگاه شیر کیلومتر 32 خط 24 اینچ شمال خوزستان در منطقه یک عملیات انتقال گاز با موفقیت به پایان رسید.

به گزارش روابط عمومی منطقه یک عملیات انتقال گاز و به نقل از مهندس لرکی معاون عملیات خطوط لوله، پروژه ایمن سازی جاده دسترسی ایستگاه شیر کیلومتر 32 خط 24 اینچ شمال خوزستان با موفقیت به پایان رسید.

مهندس لرکی با اعلام اين خبر گفت: با عنایت به حفر کانال آبیاری در مسیر دسترسی خط فوق الذکر توسط کشاورزان محلی و عدم امکان دسترسی به ایستگاه شیر کیلومتر 32 ، انجام پروژه ایمن سازی جاده دسترسی در دستور کار قرار گرفت و با همت و تلاش کارکنان ساعی و زحمتکش بهره برداری خطوط لوله اهواز با احداث 4 دهانه پل بر روی جاده، مشکل تردد و دسترسی مرتفع گردید.

مهندس لرکی افزود: با انجام این مهم ضمن بازگشایی جاده سرویس، مسیر تردد به ایستگاه فوق الذکر نیز امکان پذیر گردید و بدین ترتیب ضریب دسترسی به خطوط لوله و ایستگاه های شیر بین راهی افزایش یافت.

مهندس لرکی در پایان گفت: همزمان با اجرای پروژه فوق، تسطیح محوطه و شن ریزی ایستگاه مذکور نیز انجام پذیرفت که جا دارد از زحمات و تلاش های تمامی همکاران علی الخصوص کارکنان بهره برداری خطوط لوله اهواز تشکر و قدردانی نمایم.

1393/12/13 چهارشنبه
....
افزايش ضريب پايداري انتقال گاز در شمال خوزستان 

ایمن سازی خط لوله 22 اینچ هفت تپه توسط کارکنان پر تلاش حوزه معاونت عملیات خطوط لوله با موفقیت به پایان رسید.


ایمن سازی خط لوله 22 اینچ هفت تپه توسط کارکنان پر تلاش حوزه معاونت عملیات خطوط لوله با موفقیت به پایان رسید.

به گزارش روابط عمومی منطقه یک عملیات انتقال گاز و به نقل از مهندس لرکی معاونت عملیات خطوط لوله : در پی بارندگی اخیر در شمال خوزستان، خط لوله 22 اینچ هفت تپه از سه نقطه در بستر آبروهای فصلی نمایان گردیده بود که توسط پرسنل زحمتکش بهره برداری خطوط لوله اهواز ایمن شد.

مهندس لرکی گفت: با شناسایی نقاط آسیب دیده در کیلومترهای 500+122 ، 123 و 128 به میزان 250 متر مکعب حفاری در اطراف خط لوله انجام شد که پس از آن نسبت به تعویض پوشش و اجرای C.C.W به طول 24 متر اقدامات لازم انجام گردید.

لرکی گفت: با اجرای پروژه فوق الذکر که در شرایط کاملاً ایمن و بدون اختلال در روند انتقال گاز صورت پذیرفت ضمن کاهش عدد ریسک خط لوله در نقاط حادثه خیز و در تقاطع با آبراههای فصلی، افزایش ضریب پایداری انتقال گاز در خطوط لوله مذکور را نیز به همراه داشت.

لرکی در ادامه افزود: احداث جاده دسترسی ایستگاه شیر بین راهی این خط لوله از دیگر اقدامات ارزنده ای بود که توسط کارکنان پرتلاش بهره برداری خط لوله اهواز صورت پذیرفت که در مدت زمان 5 روز و با بیش از 450 متر مکعب خاکریزی و مخلوط ریزی و به طول 150 متر احداث گردید که بیش از 140 میلیون ريال صرفه جویی در بر داشت.

شایان ذکر است خط لوله 22 اینچ هفت تپه وظیفه گاز رسانی به شهرهای شمال خوزستان و کارخانه های کشت و صنعت نیشکر را بر عهده دارد که از این حیث جایگاه بسیار مهمی در تأمین انرژی منطقه را دارا میباشد.

1393/12/2 شنبه
....
نورافشاني آسمان منطقه يک عمليات انتقال گاز در شب 22 بهمن 

همزمان با لحظه نغمه الله اکبر در سراسر ایران اسلامی آسمان منطقه یک عملیات انتقال گاز در شب 22 بهمن نور باران شد.


همزمان با لحظه نغمه الله اکبر در سراسر ایران اسلامی آسمان منطقه یک عملیات انتقال گاز در شب 22 بهمن نور باران شد.

به گزارش روابط عمومی منطقه یک عملیات انتقال گاز و با همکاری پایگاه مقاومت شهید مصطفوی در شب 22 بهمن ، مراسم جشن و سرور و نواختن موسیقی محلی در محوطه پارکینگ منطقه یک عملیات انتقال گاز برگزار گردید.

در این مراسم کارکنان منطقه یک بهمراه خانواده هایشان و دیگر همشهریان شهرک مسکونی میانکوه پیروزی انقلاب اسلامی را جشن گرفتند و از کلیه حاضرین پذیرایی بعمل آمد.

در ادامه مدیر منطقه ، آقای کوتکی با بیان یک سوال در رابطه با دهه فجر ، به 15 نفر از برگزیدگان به قید قرعه جوایزی اهداء نمود.

در پایان همزمان با طنین صدای دلنشین الله اکبر در سراسر میهن عزیز و منطقه یک عملیات انتقال گاز آسمان منطقه یک نورافشانی گردید.

1393/11/26 يكشنبه
....
چند خبر از خطوط لوله منطقه يک عمليات انتقال گاز  

چند خبر از خطوط لوله منطقه یک عملیات انتقال گاز 


1 - پایداری انتقال گاز با انجام پیگ رانی خط 20 اینچ کارخانه صنایع فولاد اهواز

عملیات پیگ رانی خط 20 اینچ صنایع فولاد اهواز توسط خطوط لوله انتقال گاز منطقه یک با موفقیت به پایان رسید.

به گزارش روابط عمومی منطقه یک عملیات انتقال گاز و به نقل از مهندس لرکی معاونت عملیات خطوط لوله منطقه : در راستای تحقق اهداف از پیش تعیین شده، این عملیات به منظور تمیز نمودن خط لوله با هماهنگی ادارات دیسپچینگ، H.S.E و شرکت گاز استان خوزستان، در شرایط کاملاً ایمن انجام پذیرفت.

لرکی با اشاره به موقعیت استراتژیک کارخانه صنایع فولاد اهواز افزود: خط لوله مذکور وظیفه گاز رسانی به این کارخانه را دارد که با انجام این عملیات راندمان و پایداری انتقال گاز آن افزایش یافت.

 

2 – بررسی چشمی نقاطی از خط لوله " 30 غرب کارون

به منظور تهیه بسته پیمانی بررسی چشمی از خط لوله "30 غرب کارون توسط بهره برداری خطوط لوله اهواز به عمل آمد.

به گزارش روابط عمومی منطقه یک عملیات انتقال گاز و به نقل از مهندس لرکی معاونت عملیات خطوط لوله منطقه: با هماهنگی ادارت بازرسی فنی و خدمات مهندسی در 13 نقطه از خط لوله" 30 غرب کارون حد فاصل کیلومتر صفر تا 500+6 به فواصل 500 متری خاکبرداری گردید که پس از آن نسبت به نوار برداری، میزکاری (سندبلاست ) مورد بازدید چشمی قرار گرفت.

لرکی در ادامه گفت: دراین پروژه، یبش از 1500 متر مکعب خاکبرداری و خاکریزی اطراف لوله گازدار و همچنین 150 متر مربع نواربرداری و تمیزکاری شد که در پی آن در شرایطی کاملاً ایمن تحت نظارت بازرسی فنی اعمال پوشش گردید.

 

3 – احداث 2 عدد حصار در اطراف شیر انشعاب قدیم خط میانرود-صفی آباد در منطقه یک عملیات انتقال گاز

حصار اطراف شیر انشعاب خط لوله قدیم " 8 میانرود – صفی آباد در کوتاهترین فاصله زمانی تهیه و نصب گردید.

به گزارش روابط عمومی منطقه یک عملیات انتقال گاز و به نقل از مهندس لرکی معاونت عملیات خطوط لوله منطقه: با عنایت به برنامه ریزی انجام شده، 2 عدد حصار به ابعاد 3×3 و 2×2 متر اطراف شیر " 8 قدیم خط میانرود – صفی آباد و شیر " 2 تخلیه در کیلومتر 126 خط لوله " 22 هفت تپه در محوطه یارد اهواز تهیه و در محل مذکور نصب گردید.

لرکی اظهار داشت: این پروژه با هدف حفظ و حراست از انشعابات خط لوله " 22 هفت تپه و به همت کارکنان پر تلاش بهره برداری خطوط لوله اهواز در مدت زمان کوتاهی به نحو مطلوب به پایان رسید. 

وی در پایان از تلاش شبانه روزی کارکنان بهره برداری خطوط لوله اهواز ودیگر ادارات دخیل در این عملیاتها تقدیر و تشکر به عمل آورد.

1393/11/26 يكشنبه
....
اتصال نهايي خط لوله رابط پتروشيمي مارون به نيروگاه رامين اهواز در منطقه يک عمليات انتقال گاز  

با انجام اتصال نهایی خط لوله رابط ً30 منشعب از خط لوله ً32 ورودی پتروشیمی مارون به خط لوله نیروگاه رامین اهواز در تأسیسات تقویت فشار گاز شهید محمدی پایداری انتقال گاز به این نیروگاه بسیار مهم و استراتژیک افزایش یافت.


با انجام اتصال نهایی خط لوله رابط ً30 منشعب از خط لوله ً32 ورودی پتروشیمی مارون به خط لوله نیروگاه رامین اهواز در تأسیسات تقویت فشار گاز شهید محمدی پایداری انتقال گاز به این نیروگاه بسیار مهم و استراتژیک افزایش یافت.

به گزارش روابط عمومی منطقه یک عملیات انتقال گاز و به نقل از مهندس کوتکی مدیر منطقه ، با توجه به واگذاری عملیات اتصال نهایی خط لوله فوق الاشاره به خط لوله نیروگاه رامین به پرسنل بهره برداری خطوط لوله اهواز و پس از هماهنگی با ادارات مهندسی، بازرسی فنی،H.S.E و ارسال گاز، نسبت به تجهیز کارگاه و مستقر نمودن ماشین آلات سنگین، فوق سنگین و تجهیزات جوشکاری اقدام گردید.

مهندس کوتکی گفت: پس از تهیه نقشه اجرایی توسط واحد مهندسی و تأمین لوله و اتصالات مور نیاز، نسبت به حفاری اطراف خط لوله ً30 رابط و برشکاری هدر موقت تست و ساخت اسپول اتصال نهایی اقدام شد.

وی افزود: در این عملیات بیش از 200 اینچ قطر برشکاری، آماده سازی و جوشکاری لوله و اتصالات در سایزهای مختلف انجام که پس از رادیوگرافی و تفسیر آن و تأیید بازرسی فنی با موفقیت کامل و در شرایط ایمن به پایان رسید و اتصال نهایی صورت پذیرفت.

کوتکی یادآور شد: این عملیات با تلاش شبانه روزی کارکنان حوزه معاونت عملیات خطوط لوله علی الخصوص پرسنل زحمتکش بهره برداری خطوط لوله اهواز ، عملیات ساختمانی و نظارت اداره مهندسی ، با وجود شرایط نامساعد جوی در کمتر از 4 روز کاری انجام پذیرفت و با اجرای اتصال نهایی خط لوله رابط ً30 ، انتقال گاز NGL400 به نیروگاه رامین اهواز امکان پذیر گردیده که علاوه بر افزایش راندمان انتقال گاز، باعث افزایش پایداری شبکه انتقال گاز نیز خواهد شد.

مهندس کوتکی در پایان اعلام داشت: در صورت عدم دریافت گاز کارخانه NGL400 از سوی پتروشیمی مارون و در صورت عدم محدودیت مصرف نیروگاه امکان انتقال گاز به نیروگاه رامین میسر شده و از هدر رفت حجم زیادی از گاز و سوزاندن آن جلوگیری میشود.

شایان ذکر است که نیروگاه رامین اهواز یکی از مهمترین نیروگاههای گازی کشور در تولید برق بوده و توانایی دریافت 12 میلیون متر مکعب گاز در روز را دارد.

1393/11/19 يكشنبه
....
اتصال نهايي ورودي فيلتر سپراتور جديد به خط 14 اينچ نيروگاه زرگان در منطقه يک عمليات انتقال گاز  

با هدف افزایش پایداری شبکه برق و صرفه جویی در مصرف سوخت مایع اتصال نهایی ورودی فیلتر سپراتور جدید به خط لوله 14 اینچ نیروگاه شهید مدحج زرگان انجام گردید.


با هدف افزایش پایداری شبکه برق و صرفه جویی در مصرف سوخت مایع اتصال نهایی ورودی فیلتر سپراتور جدید به خط لوله 14 اینچ نیروگاه شهید مدحج زرگان انجام گردید.

به گزارش روابط عمومی منطقه یک عملیات انتقال گاز  و به نقل از مهندس لرکی معاونت عملیات خطوط لوله: این عملیات که با درخواست شرکت گاز استان خوزستان و به جهت پایداری انتقال گاز بیشتر به نیروگاه فوق الذکر صورت پذیرفت با هماهنگی دیسپچینگ ملی گاز و همراهی واحدهای ارسال گاز، بازرسی فنی و H.S.E منطقه و شرکت گاز استان خوزستان در مدت زمان   15 ساعت با موفقیت به پایان رسید.

لرکی گفت: در این عملیات بسیار مهم، پس از قطع گاز نیروگاه شهید مدحج (زرگان) و انجام حفاری با بیل مکانیکی به میزان 200 متر مکعب، نسبت به برشکاری سرد خط لوله فوق الذکر اقدام و یک عدد Tee&Cap ، Elbow ، IJ و شیر توپی  14 اینچ در محل ورودی به فیلتر سپراتور جدید ایستگاه تقلیل فشار نیروگاه فوق الاشاره نصب گردید.

وی افزود: در عملیات مدنظر، 90 اینچ قطر آماده سازی، برشکاری و جوشکاری انجام گرفت و پس از آن نسبت به آزمایش رادیوگرافی سرجوشهای تولیدی اقدام و پس از تأیید و نتیجه رادیوگرافی، نسبت به راه اندازی و تزریق گاز خط لوله 14 اینچ زرگان اقدام گردید.

کلرکی در پایان ضمن تقدیر و تشکر از همه همکاران علی الخصوص واحدهای شرکت کننده در عملیات گفت: انشاءاله با انجام این اتصال و افزایش گاز تحویلی به این نیروگاه بتوانیم گامی اساسی درجهت شکوفایی اقتصاد کشور عزیزمان برداریم.

شایان ذکر است نیروگاه شهید مدحج (زرگان) یکی از نیروگاههای مهم تولید برق کشور بوده و توانایی دریافت و مصرف   5 / 1 میلیون مترمکعب گاز در روز را دارا می باشد.

1393/11/4 شنبه
....
تداوم انتقال گاز با تعميرات ايستگاه کنترل فشار شوشتر درمنطقه يک عمليات انتقال گاز 

با انجام تعمیرات بر روی خطوط لوله تخلیه ایستگاه تقلیل فشار شوشتر نشتی موجود در ایستگاه برطرف و بهسازی آن انجام گردید.


با انجام تعمیرات بر روی خطوط لوله تخلیه ایستگاه تقلیل فشار شوشتر نشتی موجود در ایستگاه برطرف و بهسازی آن انجام گردید.

به گزارش روابط عمومی منطقه یک عملیات انتقال گاز و به نقل از مهندس لرکی معاونت عملیات خطوط لوله: با توجه به نشتی خطوط لوله 4 و 10 اینچ تخلیه پیکو فیلترهای ایستگاه فوق الذکر عملیات کنترل نشتی در دستور کار قرار گرفت که در این راستا پس از تهیه اقلام مورد نیاز نسبت به حفاری اطراف خطوط لوله به میزان 300 متر مکعب اقدام گردید.

مهندس لرکی گفت: علیرغم نشتی در شیرهای خروجی پیکوفیلترها، کارکنان بهره برداری خط لوله اهواز با لحاظ نمودن شرایط ایمن، اقدام به باز نمودن شیرهای 4 و 2 اینچ نموده و با نصب فلنج کور در انتهای خطوط لوله 4 اینچ تخلیه و پس از گاز زدایی و درحالی که ایستگاه کنترل فشار در مدار بهره برداری قرار داشت نسبت به برشکاری اتصالات آسیب دیده و نصب دو عدد Tee&Cap در اندازه های 10 اینچ اقدام گردید.

مهندس لرکی ضمن تشکر و قدردانی از تمامی واحدها علی الخصوص H.S.E ، بازرسی فنی، ارسال گاز و یارد اهواز گفت: در این عملیات بیش از 100 اینچ قطر برشکاری، آماده سازی و جوشکاری انجام که پس از انجام رادیوگرافی و تأیید گزارش نهایی آن توسط بازرسی فنی نسبت به تمیزکاری و اعمال پوشش اتصالات و پوشاندن لوله اقدام شد.

شایان ذکر است احداث ساپورت بتنی بلودان 6 اینچ و رنگ آمیزی مدار آن نیز همزمان انجام پذیرفت و تمامی عملیات در شرایط کاملاً ایمن و بدون اختلال در روند انتقال گاز با موفقیت کامل به پایان رسید.

1393/10/28 يكشنبه
....
انتقال گاز پايدار و ايمن گاز به کشت و صنعت دهخدا در منطقه يک عمليات انتقال گاز 

طبق هماهنگی های صورت گرفته با شرکت گاز استان خوزستان، امور هماهنگی و نظارت بر انتقال گاز، H.S.E و بازرسی فنی منطقه،عملیات تعویض شیر معیوب ʺ12 واقع در ایستگاه شیر بین راهی ابتدای خط لوله کشت و صنعت دهخدا، جهت انتقال پایدار و ایمن گاز، توسط کارکنان پرتلاش بهره برداری خطوط لوله اهواز در حداقل زمان ممکن با موفقیت به پایان رسید.

 


انتقال گاز پایدار و ایمن گاز به کشت و صنعت دهخدا در منطقه یک عملیات انتقال گاز

طبق هماهنگی های صورت گرفته با شرکت گاز استان خوزستان، امور هماهنگی و نظارت بر انتقال گاز، H.S.E و بازرسی فنی منطقه،عملیات تعویض شیر معیوب ʺ12 واقع در ایستگاه شیر بین راهی ابتدای خط لوله کشت و صنعت دهخدا، جهت انتقال پایدار و ایمن گاز، توسط کارکنان پرتلاش بهره برداری خطوط لوله اهواز در حداقل زمان ممکن با موفقیت به پایان رسید.

به گزارش روابط عمومی منطقه یک عملیات انتقال گاز و به نقل از مهندس لرکی معاون خط لوله: در این عملیات، پس از تجهیز کارگاه، سریعاً نسبت به تخلیه گاز خط لوله فوق الذکر اقدام و پس از حفاری اطراف شیر به میزان 200 متر مکعب و نصب پمپ کف کشی به منظور تخلیه و مهار آبهای زیرزمینی و ایمن سازی کانال حفاری شده، نسبت به برشکاری و تعویض شیر معیوب اقدام گردید.

لرکی گفت: در این عملیات، بیش از ʺ48 قطر برشکاری، آماده سازی و جوشکاری انجام پذیرفت که پس از انجام رادیو گرافی و تأیید گزارش رادیو گرافی سرجوشها، نسبت به تزریق گاز و راه اندازی خط لوله فوق الاشاره که تأمین کننده گاز کشت و صنعت دهخدا، که یکی از صنایع بسیار مهم و استراتژیک نیشکر کشور عزیزمان میباشد اقدام گردید و کمک شایانی به تولید و در نهایت اقتصاد منطقه و کشور گردید.

شایان ذکر است ، با اجرای این عملیات ضمن افزایش ضریب ایمنی خط لوله کشت و صنعت دهخدا، ضریب پایداری انتقال گاز در خط لوله ʺ22 هفت تپه نیز افزایش یافت.

1393/9/29 شنبه
....
انجام پنج مورد عمليات هات تپ در تأسيسات شهيد محمّدي منطقه يک عمليات انتقال گاز 

عملیات هات تپ (انشعاب گرم) در تأسیسات تقویت فشار گاز شهید محمّدی منطقه یک عملیات انتقال گاز، در حداقل زمان ممکن و در شرایط کاملاً ایمن به پایان رسید .

 


انجام پنج مورد عملیات هات تپ در تأسیسات شهید محمّدی منطقه یک عملیات انتقال گاز

عملیات هات تپ (انشعاب گرم) در تأسیسات تقویت فشار گاز شهید محمّدی منطقه یک عملیات انتقال گاز، در حداقل زمان ممکن و در شرایط کاملاً ایمن به پایان رسید .

به گزارش روابط عمومی منطقه یک عملیات انتقال گاز و به نقل از مهندس لرکی، معاون عملیات خط لوله، این عملیات که با هماهنگی ادارات مهندسی، بازرسی فنی، ایمنی و با حضور گروه هات تپ منطقه 5 عملیات انتقال گاز و با نظارت مستقیم اداره خدمات مهندسی انجام پذیرفت که با انجام و اجرای این عملیات، امکان اتصال نهایی خط لوله ʺ30 رابط، منشعب از خط لوله ʺ32 ورودی کارخانه اتان زدایی پتروشیمی مارون به خط لوله نیروگاه رامین اهواز میسر گردید.

مهندس لرکی گفت : پس از تجهیز کارگاه ، شامل بارگیری و حمل دستگاههای هات تپ و انتقال ماشین آلات سنگین، شامل جرثقیل 30 تن، جرثقیل 10 تن، ساید بوم، تریلی کفی، تراک جوش و کمپرسور هوا به تأسیسات فوق الاشاره در شرایط نامساعد جوی، پنج مورد عملیات انشعاب گیری در اندازه های ʺ20 ، ʺ16 ، ʺ4 و ʺ2 با حضور شبانه روزی واحدهای مهندسی، بازرسی فنی، H.S.E و گروه تعمیرات و شیرهای خودکار بهره برداری خط لوله اهواز در مدت زمان 8 روز و در شرایط کاملاً ایمن با موفقیت به پایان رسید.

 

 

1393/9/11 سه‌شنبه
....
ايمن سازي خط لوله 16 اينچ ميانرود و 12 اينچ گلگير در منطقه يک عمليات انتقال گاز 

با انجام برنامه ریزی لازم بر روی خطوط 16 اینچ میانرود-صفی آباد و 12 اینچ گلگیر-هفتگل عملیات ایمن سازی برخی از نقاط در معرض آسیب به پایان رسید...


ایمن سازی خط لوله 16 اینچ میانرود و 12 اینچ گلگیر در منطقه یک عملیات انتقال گاز

با انجام برنامه ریزی لازم بر روی خطوط 16 اینچ میانرود-صفی آباد و 12 اینچ گلگیر-هفتگل عملیات ایمن سازی برخی از نقاط در معرض آسیب به پایان رسید.

به گزارش روابط عمومی منطقه یک عملیات انتقال گاز و به نقل مهندس لرکی معاونت عملیات خط لوله، با توجه به آبرفتی بودن برخی از نقاط مسیر خط لوله 16 اینچ میانرود-صفی آباد و نمایان شدن لوله در کیلومترهای مختلف، پروژه ایمن سازی خط لوله فوق الذکر برنامه ریزی و در مدت زمان کمتر از یک هفته توسط کارکنان سخت کوش بهره برداری خطوط لوله اهواز به پایان رسید.

مهندس لرکی در ادامه افزود: ایمن سازی خط لوله 12 اینچ گلگیر-هفتگل نیز بر اساس اطلاعات دریافتی و برنامه ریزی صورت پذیرفته توسط پرسنل خط لوله، در مدت زمان یک هفته در بخشهایی از خط اجرا گردید.

مهندس لرکی اظهار داشت: در این پروژه ها به منظور مهار سیلاب های فصلی و جلوگیری از آب بردگی لوله در مجاورت بستر رودخانه های مسیر خطوط فوق الذکر در ابتدا حفاری های لازم انجام و پس از ترمیم پوشش لوله و نصب نوار راکشیلد، نسبت به احداث گابیون در اطراف خطوط به میزان 60 متر مکعب اقدام گردید.

مهندس لرکی در پایان ضمن تشکر و قدردانی از همکاران خود در خطوط لوله اهواز گفت: انتظار میرود که با حذف عوامل نا ایمن و کاهش عدد ریسک، شاهد افزایش ضریب پایداری انتقال گاز علی الخصوص در فصل سرد زمستان و بارندگی ها باشیم.

شایان ذکر است در طول مدت عملیات های ذکر شده هیچگونه اختلالی در روند انتقال گاز به وجود نیامده و کار در شرایط کاملا ایمن صورت پذیرفت.

1393/9/2 يكشنبه
....
تعمیرات اضطراری خط لوله 30 اینچ اهواز-آبادان در منطقه یک عملیات انتقال گاز 

با توجه به گزارش نشتی بر روی خط لوله 30 اینچ اهواز-آبادان تیم عملیاتی منطقه سریعا به محل اعزام و پس از انجام کارهای لازم در کمترین زمان ممکن نسبت به رفع نشتی اقدام گردید...


تعمیرات اضطراری خط لوله 30 اینچ اهواز-آبادان در منطقه یک عملیات انتقال گاز

با توجه به گزارش نشتی بر روی خط لوله 30 اینچ اهواز-آبادان تیم عملیاتی منطقه سریعا به محل اعزام و پس از انجام کارهای لازم در کمترین زمان ممکن نسبت به رفع نشتی اقدام گردید.

به گزارش روابط عمومی منطقه یک عملیات انتقال گاز و به نقل از مهندس لرکی معاونت عملیات خطوط لوله، حسب گزارش تیم نشت یابی منطقه در خصوص نشتی شدید بر روی خط لوله 30 اینچ اهواز-آبادان، در کمترین زمان ممکن گروههای عملیاتی شامل گروه شیرهای خودکار، حمل و نقل سبک و سنگین، تعمیرات خط لوله، HSE و همکاران حراست با تجهیزات و امکانات لازم به محل اعزام و اقدام به ایمن سازی محل نشت نمودند.

مهندس لرکی گفت: پس از انجام کارهای لازم و هماهنگی صورت پذیرفته توسط ارسال گاز منطقه با دیسپچینگ ملی گاز و حضور واحدهای بازرسی فنی و شرکت گاز استان خوزستان و اخذ مجوزهای لازم نسبت به افت فشار گاز و حفاری اطراف محل نشت بوسیله بیل مکانیکی اقدام گردید.

مهندس لرکی اظهار داشت: پس از شناسایی محل نشت و قطع گاز خط لوله فوق الذکر، در کوتاهترین زمان ممکن و در مدت زمان کمتر از 9 ساعت عملیات تخلیه، تعمیرات و گازدار نمودن مجدد خط، توسط کارکنان ساعی بهره برداری خط لوله اهواز با موفقیت کامل و در شرایط کاملا ایمن و بدون اختلال در روند انتقال گاز به مبادی مصرف به پایان رسید.

1393/9/1 شنبه
....
تعمير خط 36 اينچ شهيد مصطفوي در منطقه يک عمليات انتقال گاز با هدف پايداري انتقال گاز 

عملیات تعمیر خط 36 اینچ شهید مصطفوی با هدف پایداری انتقال گاز توسط پرسنل ساعی و زحمتکش عملیات خطوط لوله انجام پذیرفت...


تعمیر خط 36 اینچ شهید مصطفوی در منطقه یک عملیات انتقال گاز با هدف پایداری انتقال گاز
عملیات تعمیر خط 36 اینچ شهید مصطفوی با هدف پایداری انتقال گاز توسط پرسنل ساعی و زحمتکش عملیات خطوط لوله انجام پذیرفت.
به گزارش روابط عمومی منطقه یک عملیات انتقال گاز و به نقل از مهندس لرکی معاونت عملیات خطوط لوله، عملیات تعمیر خط 36 اینچ شهید مصطفوی با هدف پایداری انتقال گاز توسط پرسنل ساعی و زحمتکش عملیات خطوط لوله انجام پذیرفت.
مهندس لرکی با اعلام اين خبر گفت: براساس نتایج پیگرانی هوشمند خط 36 اینچ شهید مصطفوی(مارون) در 5 نقطه از خط فوق الذکر نیاز به تعمیرات داشته که پس از اعلام، شناسایی و بررسی نقاط گزارش شده مطابق نظر بازرسی فنی، اقدامات اجرایی و تعمیرات انجام پذیرفت.
مهندس لرکی در تشریح خبر فوق گفت: پس از بررسی دقیق محل های شناسایی شده و با نظر کارشناسان بازرسی فنی و هماهنگی های لازم صورت پذیرفته توسط واحد ارسال گاز منطقه، محل خوردگی در 3 نقطه به روش پر کردن با جوش (BUILD-UP) تعمیر و سپس یک نقطه نیز با جوش پر و با دو عدد غلاف نوع B ایمن گردید.
مهندس لرکی افزود: با توجه به وجود ترک در نقطه آخر انجام تعمیرات از دستور کار خارج و تعویض خط لوله در آن نقطه لازم الاجرا اعلام گردید که این مهم نیز به همت و تلاش کارکنان زحمتکش عملیات خطوط لوله در کمترین زمان ممکن با موفقیت انجام پذیرفت.
مهندس لرکی ضمن قدردانی از زحمات و تلاش تمامی همکاران و واحدهای درگیر عملیات، علی الخصوص کارکنان خط لوله، HSE، بازرسی فنی و ارسال گاز گفت: با انجام برنامه ریزی مدون، منظم و اقدامات پیشگیرانه و کاهش ریسکهای احتمالی، امسال گام مهمی در هرچه پایدارتر شدن انتقال گاز که رسالت اصلی مناطق عملیاتی است برداشته شده است.
شایان ذکر است خط فوق الاشاره وظیفه انتقال گاز به منابع حوزه مارون شرکت نفت و گاز جنوب،  تامین گاز پنج شهر استان خوزستان و تلمبه خانه های نفت پتروشیمی مارون را بعهده دارد.

1393/8/28 چهارشنبه
....
1234>>>
 


مجری سایت : شرکت سیگما